• HISTORIA PRZEDSZKOLA - WYCHOWUJEMY DZIECI JUŻ OD PONAD 70 LAT!!!

        •           Dawniej                                     Dzisiaj

          „Budynek Przedszkola został wzniesiony w 1910 roku na gruntach Parafii pod wezwaniem Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza z przeznaczeniem na Miejską Ochronkę imienia ks. Piotra Skargi. Ochronkę prowadziło Zgromadzenie Sióstr Służebniczek tutejszej parafii. W 1936 roku nadbudowano piętro budynku.

          Losy wojenne  I i II wojny światowej ciężko doświadczyły obiekt przedszkola. Mieścił się tu zarówno szpital dla rannych żołnierzy jak i koszary wojsk niemieckich.

          Od początku wieku nie zmieniła się architektura obiektu, jego drzwi i ogrodzenie.

          Wraz z zakończeniem działań wojennych i koniecznością odbudowy zniszczonego kraju, podjęto również inicjatywę uruchomienia przedszkola, w którym opieką otaczanoby dzieci ludzi zaangażowanych przy odbudowie miasta i budowie zakładów przemysłowych.

          I tak w 1947 zorganizowano Państwowe Przedszkole Nr 1 w Skawinie.

          Przywrócenie porządku i przystosowanie sal, sanitariatów, ogrodu przedszkolnego wymagało wiele wysiłku ze strony kierowniczek przedszkola i całego personelu. Zgromadzenie mebli, stolików, krzeseł, zabawek dla potrzeb placówki pochłaniało wiele czasu i wysiłku. Mimo to udało się zapewnić warunki umożliwiające dzieciom pobyt  w przedszkolu. Początki były trudne.

          Rozwijające się zakłady przemysłowe w latach 50 i 60 powodowały rosnące zapotrzebowanie na miejsca w przedszkolu- grupy liczyły często aż 40-tu wychowanków. W tym okresie powstało Przedszkole Nr 2 oraz Przedszkole Nr 3.

          Dzieci miały stwarzane warunki do poznawania otaczającego świata podczas zabaw, doświadczeń, prac społeczno-użytkowych.

          Zapewniała to troska ówczesnego personelu oraz zaradność i pomysłowość kierowniczki i Radnej Miasta-pani Janiny Witkowskiej. Ona też była inicjatorką powstania kolejnych placówek. Dzięki jej zabiegom powstało Przedszkole Nr 3 i Nr 5. 

          Dzieci poznawały cuda techniki- nowinki do których nie było powszechnego dostępu.

          Niezwykle mocno akcentowaną sferą oddziaływań przedszkola był rozwój fizyczny i sprawność ruchowa młodego pokolenia. Ogród przedszkolny służył wychowankom do zabaw na świeżym powietrzu.

          O jego stan troszczył się cały personel- ciężko pracując nad jego wyglądem. Dzieci doceniały te prace, gdyż same w tych pracach uczestniczyły. Zamiłowanie przyrodnicze pani kierowniczki Janiny Witkowskiej oraz jej następczyni Haliny Żak przyczyniły się do zgromadzenia różnorodnych egzemplarzy drzew, krzewów i kwiatów w otoczeniu przedszkola.

          Dzieci licznie uczęszczające do przedszkola poznawały kulturę regionów Polski, uczyły się szacunku do przeszłości kraju i dorobku kulturowego różnych regionów.

          Organizowane występy dla pracowników okolicznych zakładów pracyz okazji świąt państwowych i resortowych były okazją prezentowania dorobku artystycznego przedszkola. Przygotowane własnoręcznie przez pracowników stroje były dodatkowym uatrakcyjnieniem występów dzieci.

          Dodajmy, że dostęp do strojów regionalnych, materiałów do ich wykonania wymagał dużej operatywności od wykonawców.

          Przedszkole wypracowywało własne tradycje: jedną z nich było pożegnanie starszaków- dzieci odchodzących z przedszkola i rozpoczynających edukację w szkole i tak dzieje się do dzisiaj.

          Stroje wykonywano z kolorowych bibuł- czapki, kokardy, kapelusze, spódnice szeleszczące w czasie tańca. To tak mile do dziś wspominają wychowankowie przedszkola.  W karnawale organizowano zabawy karnawałowe.

          O sprawy dzieci troszczył się pracowity personel pedagogiczny i obsługowy. Do osób związanych emocjonalnie i zawodowo wymienić należy: Helena Najder, Bronisławę Ryll, Zdzisławę Tobis, Ludwikę Stoczek, Ewę Tarnopolską, Aleksandrę Hachlowską, Zofię Stasiaczek.

          Z przedszkolem  związały swoje losy nawet 4 pokolenia. Przykładem mogą być Państwo Władysława i Henryk Łosińscy- oboje pracowali w przedszkolu, tu posyłali swoje dzieci, a ich córka Krystyna, obecnie pracuje w przedszkolu. Jej dwoje dzieci jest absolwentami przedszkolnej „Jedynki”, a wnuczka obecnie uczęszcza do placówki.  

          Z naszą placówką związała całe życie zawodowe- 36 lat, pamięta ją i mile wspomina wiele pokoleń przedszkolaków -„ciocia Stasia” Wierzbicka, bo o niej tu mowa, pracowała jako pomoc nauczyciela.

          W trudny czas reorganizacji wprowadziła przedszkole dyrektor Halina Żak. W latach 90-tych XX w. za sprawą ówczesnego Burmistrza Jacka Krupy wyjaśniono sprawy związane z tytułem własności obiektu przedszkola.  

          Od 1 stycznia 1991r. Przedszkole Nr 1 stało się placówką samorządową.

          Aktualnie do przedszkola uczęszcza 75 wychowanków do 3 grup wiekowych. Co roku o przyjęcie do naszej placówki ubiega się blisko 100 osób. Przedszkole jest wybierane przez rodziców ze względu na doskonałe położenie w centrum miasta, pobliże parku miejskiego, miłą i troskliwą opiekę, rodzinną atmosferę i wysoki poziom przygotowania dzieci do nauki w szkole, co potwierdzają prowadzone co roku badania losów absolwentów oraz wizytacje kuratoryjne. 

          Posiadamy 3 kolorowe, dobrze wyposażone w pomoce do zajęć i zabaw sale.

          W naszym przedszkolu tworzymy wspólnie z rodzicami warunki do rozwijania u dzieci umiejętności współdziałania w grupie, przestrzegania norm i zasad społecznych oraz uczestnictwa w życiu środowiska lokalnego.

          Od wielu lat pracujemy również nad rozwijaniem komunikacji językowej oraz stymulujemy różnorodną twórczość artystyczną wychowanków, realizujemy ciekawe projekty edukacyjne dzięki którym wychowankowie rozwijają swoje zdolności artystyczne, poznają piekno ojczyzny, regionu.

          Przedszkole zatrudnia 7 nauczycieli- kadra od wielu lat prawie nie ulega zmianom. Nauczyciele posiadają pełne kwalifikacje zawodowe. Do najdłużej pracujących należą nauczycielki: Ewa Kajniak, Marzena Putko, Beata Kłobuch. Od 1998 roku zespołem kieruje dyrektor Jadwiga Żak-Pytlik.

          Wszyscy pracownicy angażują się w tworzenie optymalnych warunków dla powierzonych naszej opiece wychowanków.  Oprócz personelu pedagogicznego zatrudniony jest personel obsługowy złożony z 9 osób.

          Budynek liczący ponad 100 lat wymaga ciągłych modernizacji i przeróbek, tak aby sprostać licznym przepisom sanitarnym i higienicznym. Od 1999r. rozpoczęto coroczne prace nad poprawą warunków dla dzieci. Wykonano wiele przeróbek i modernizacji. Od 2002r. – dzięki Burmistrzowi Adamowi Najderowi wykonano ekran dźwiękochłonny oddzielający ogród przedszkolny od ruchliwej i hałaśliwej ulicy. Zrobiono zadaszenie nad przejściem między kuchnią a zapleczem. Dokonano gruntownego remontu kuchni, zaplecza kuchennego.

          w 2006r. powstała zmywalnia i jadalnia, dzięki czemu spełniamy wymagania do prowadzenia żywienia zbiorowego. Położono kostkę przed wejściem do przedszkola i nowe schody. Wymieniono wyposażenie sal, meble w szatni, meble w kuchni.

          W  2007 roku  wymieniono ogrzewanie z elektrycznego na miejskie, dokonano termomodernizacji obiektu- wymiany okien, drzwi, docieplenie ścian. Na swoją kolej remontu doczeka się również łazienka dzieci. Ogród przedszkolny  posiada  bezpieczny sprzęt do zabaw.

          Za to wszystko serdecznie dziękujemy Burmistrzowi Miasta-Adamowi Najderowi a zarazem absolwentowi naszej placówki.

          Przedszkole kontynuuje wypracowane od wielu lat tradycje: są to uroczystości, takie jak „pasowanie na przedszkolaka”, w czasie której przyjmujemy nowych przedszkolaków do swojego grona.

                Organizujemy imprezy, spotkania dla rodziców, dziadków.

          Tradycją stały się „Jasełka” w wykonaniu najstarszych grup. Prezentujemy je rodzicom i  dziadkom oraz młodszym kolegom.

          Rozwijają one aktorskie talenty dzieci a także wprowadzają nas w prawdy wiary chrześcijańskiej.

          To, co od początków przedszkola pozostaje niezmienne to bal karnawałowy. Od kilku lat odbywa się w „Pałacyku Sokół” z wodzirejem i przy muzyce  w wykonaniu zespołu muzycznego. Bibułowe kreacje zastępują szykowne  i efektowne stroje szyte przez mamy, babcie, ale również profesjonalne krawcowe. Kilka razy w roku odwiedzają nas prawdziwi aktorzy, dzięki nim poznajemy bajki i baśnie z różnych stron świata.

          Również tradycyjnie z okazji świąt organizujemy kiermasze świąteczne, na których z dumą- za drobne datki- sprzedajemy wykonywane przez siebie ciasteczka  i inne prace plastyczne. Zebrane fundusze przeznaczamy na nowe gry i układanki, które bardzo lubimy.

          W czasie obchodów różnych świąt uczymy się wspólnie: patriotyzmu- w czasie Dnia Niepodległości, tajemnic przyrody- w czasie Powitania Jesieni, Zimy, Wiosny, świadomości ekologicznej - w czasie konkursów i obchodów Dnia Ziemi, rodzinnego obdarowywania życzeniami – podczas Wigilii oraz urodzin. Zawsze z wielką radością czekamy na Świętego Mikołaja.

          Dzieci mogą zdobywać nowe umiejętności i rozwijać swoje zdolności nie tylko w czasie zajęć i zabaw prowadzonych przez nauczycieli. Mogą liczyć również na pomoc specjalistów: rytmiczki, instruktora tańca towarzyskiego, lektora języka angielskiego. Logopeda udziela pomocy w swoim zakresie. 

          Aby poznawać pracę ludzi różnych zawodów, odwiedzamy lub gościmy ciekawych ludzi: policjantów, maltańczyków, strażaków, instrumentalistów, magików, treserów zwierząt egzotycznych, fryzjerów, stomatologów, fotografików   i krawcowe. Korzystamy z profesji rodziców wychowanków.

          Dużą atrakcją i okazją do odwiedzania pięknych zakątków stają się wycieczki poza miasto. Co roku na jesieni bawimy się i pląsamy przy ognisku w Przedszkolu w Radziszowie. Bywamy również: w Ojcowie, Pieskowej Skale, Wygiełzowie, Niepołomicach, Dobczycach i w krakowskim ZOO.

          Bierzemy udział w uroczystościach dla społeczności lokalnej. W koncercie „Od przedszkola do przedszkola” organizowanym z okazji Dni Skawiny uczestniczymy od lat prezentując tańce i piosenki. Prace plastyczne naszych przedszkolaków zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach prowadzonych przez placówki oświatowe Skawiny i Krakowa.

          Aktywnie włączyliśmy się w obchody 640-lecia Miasta Skawiny oraz 650-lecia.

           Od samego początku Finałów skawińskich występujemy w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Poprzez zbiórkę „Góra Grosza” włączamy się w pomoc innym placówkom.

          Od  lat jesteśmy pomysłodawcami i organizatorami Gminnego Przeglądu Recytatorskiego „W świecie poezji dziecięcej”. Od samego początku pomaga nam Firma Bahlsen, Delphi, wspiera nas Burmistrz Miasta, dzięki czemu uczestnicy nagradzani są pięknymi książkami i słodyczami.

          Od 70 lat w gronie naszych licznych absolwentów znalazły się osoby znane całej Skawinie, a nawet nią kierujące. Znani są szachiści, sportowcy, matematycy, plastycy, aktorzy, brydżyści, muzycy, ogrodnicy.

          Wierzymy, że i my również mamy wkład w odkryciu pasji, talentów, które rozwinęli i które stały się ich zawodem.

          Ponieważ: „Kto wiele przebywa z dziećmi, odkryje, że żaden nasz czyn nie pozostanie u nich bez oddźwięku”

          Liczymy, że każdy z nich powie:

          „Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu- o tym jak żyć, co robić, jak postępować, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć  i wyobrażać sobie lepszy świat”.

          Dzięki staraniom p. Stanisława Lupy i Skawińskiego Bloku Prawicowego  30.09.2021r. poświęcono ufundowaną i zamontowaną figurę Św. Józefa znajdująca się na froncie budynku Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Skawinie. Poświęcenia dokonał ks. Proboszcz Andrzej Lichosyt. Nocą,  podświetlona figura Św.Józefa troskliwie spogląda na mieszkańców naszego miasta.