Zachęcamy Rodziców do zapoznania się z propozycjami zabaw z dziećmi, które można przeprowadzić w dowolnej chwili w domu, podróży, kolejce w poczekalni. Atutem tych zabaw jest: zacieśnienie więzi z rodzicem, miłe spędzenie czasu i rozwój dziecka a także... pokazanie dziecku, że nie tylko przed telewizorem czy też tabletem można spędzić spokojnie kilka chwil...
Wersja elektroniczna naszych propozycji dostępna jest tutaj: Mamo__Tato__Pobaw_sie_ze_mna_.doc
Rodzicu pamiętaj, że:
- Zabawa jako podstawowa aktywność dziecka kształtuje inicjatywność, przedsiębiorczość, świadomość i ekspresję kulturalną.
- Wspólna zabawa rodziców z dzieckiem jest potrzebna zarówno dziecku, jak i rodzicom:
- dziecku - ponieważ wspomaga jego rozwój,
- rodzicom - ponieważ dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka,
i także wspomaga ich rozwój.
- Żeby zabawa mogła naprawdę wpłynąć na rozwój Waszego dziecka, nie wystarczy samo udostępnianie zabawek ale jest potrzebna obecność rodziców w zabawie.
- To rodzice stwarzają dziecku poczucie bezpieczeństwa, dostarczają coraz to nowych bodźców, uczą, jak się bawić, stanowią wzór do naśladowania.
- Wspólna zabawa z dzieckiem wzmacnia więź pomiędzy rodzicami a dzieckiem a wygospodarowany czas na wspólną zabawę z dzieckiem to czas przygotowania małego człowieka do dorosłego życia.
„Mamo! Tato! Pobaw się ze mną!”
Czyli pomysły na zabawę z dzieckiem w różnych sytuacjach
- Gdy masz coś do zrobienia w domu
„Szukanie skarbów”
Chowasz przed dzieckiem skarb, później ono robi to samo dla ciebie. Kiedy malec szuka – ty sprzątasz, zmywasz, ścierasz. Oczywiście raz na jakiś czas rzucasz pomocniczym hasłem. W drugiej wersji, czyli gdy to ty szukasz – przy okazji „ogarniasz” poszczególne pokoje. Dla wiarygodności warto co jakiś czas krzyknąć: „Ojej, tu też nie ma i tutaj…”
- Gdy chcesz zając się „nic nie robieniem”
Zabawa w „ciepło – zimno”
Zabawa jest bardzo prosta: leniuchując na kanapie odpoczywasz a dziecko ma zajęcie szukając po pokoju, w którym przebywacie jakiejś rzeczy. Ułatwisz dziecku zadanie mówiąc „ciepło” lub „zimno”. Gdy chcesz wydłużyć grę wprowadź system nagród : np. chrupki kukurydziane…
Zabawa w szpital
Podczas gdy odpoczywamy na dywanie lub kanapie i narzekamy na „Bolącą głowę” nasz mały doktor nas bada, leczy, a my… oczywiście odpoczywamy, bo przecież jesteśmy ciężko chorzy!
Fryzjerka/kosmetyczka
To wersja „szpitala” dla odważnych. Daj dziecku kolorowe kosmetyki albo szczotki i klamerki. Powiedz, że jesteś klientem salonu kosmetycznego lub fryzjerskiego i ciesz się leżeniem oraz przyjemnym dotykiem rączek swojego dziecka na swojej głowie lub twarzy. Przygotuj się na późniejszy szok, ale pamiętaj – przecież wszystko da się rozczesać i zmyć.
Zabawa w zgaduj zgadula!
To zabawa dla nieco starszych dzieci. Wymyślacie sobie kategorię, np. „zwierzęta”. Dziecko zadaje ci pytania np. „czy to ma rogi?”, które w końcu naprowadzą je na dobrą drogę. Już sam fizyczny odpoczynek będzie dla ciebie przyjemny.
„Przynieś mi coś…”
Odpoczywasz wygodnie ale dajesz dziecku zadanie, mówiąc np. „Twoje zadanie to znalezienie czegoś małego i czerwonego”. Jeśli masz w domu małego uparciucha, to czasem może to oznaczać dla ciebie nawet dziesięć minut spokoju ;-).
- Gdy nie masz pomysłu na deszczowy dzień w czasie ferii czy wakacji
Gdy planszowe
Należy zacząć grę od najprostszej ( np. grzybobranie albo chińczyk) pamiętając by dopasować grę do wieku swojej pociechy. Jeśli ma cztery lata prosta gra typu: „ile wyrzucisz, tyle posuwasz się do przodu”, zda egzamin. Z czasem możesz dodawać różne warianty – np. pierwszy rusza ten, kto wyrzuci „szóstkę”. Aby podarować przy okazji malcowi nieco ruchu, umówcie się, że kto przegra, ten np. rozdaje sztućce do posiłku lub drapie wygranego po plecach… później przyjdzie czas na bardziej skomplikowane w zasadach gry.
Kalambury
To świetna zabawa – o ile z początku jest bardzo nużąca ale później się rozkręca. Powinniśmy zacząć od prostych pomysłów żeby zaobserwować jak radzi sobie dziecko. Dobrze byłoby wciągnąć do zabawy kogoś trzeciego także dorosłego. Oglądanie jego wyczynów poprawi nam humor.
Monetą do ściany.
To świetna zabawa dla rodziców, których rozbudza rywalizacja. Wystarczy moneta, zasady są proste – pstrykaniem palców lub energicznym ruchem ręki popychacie ją w stronę ściany czy innej przeszkody. Czyja moneta będzie bliżej, ten wygrywa. Dobrze byłoby nie zakończyć zabawy na jednej rundzie.
Prawda czy fałsz
Zabawa polega na wychwytywaniu przez dziecko fałszywych zdań i ich korygowaniu. Np. Ludzie chodzą na rękach i myją się w soku pomarańczowym.– prawda czy fałsz?
Żaby odlatują do ciepłych krajów. – prawda czy fałsz? Korygowanie przez dziecko fałszywych wypowiedzi na pewno spowoduje u niego wiele radości.
Zabawa w skojarzenia
Należy zacząć zabawę z dzieckiem mówiąc dowolne słowo, np. „słońce”. Następnie dziecko mówi słowo kojarzące się z tym, co powiedział rodzic, np. „gorąco”. Z kolei dorosły szuka skojarzenia do słowa wymyślonego przez dziecko. I tak na zmianę..
- Gdy musisz załatwić coś w przychodni albo w urzędzie:
Zaczarowany woreczek
Weź ze sobą woreczek, w którym ukryjesz różne przedmioty. Dziecko za pomocą dotyku będzie musiało zgadnąć, co znajduje się w woreczku.
Łamigłówki, labirynty i inne „kreśladła”
Zabierz ze sobą proste łamigłówki, labirynty lub krzyżówki (w zależności od wieku dziecka) i wręcz mu podczas oczekiwania na wizytę. Pomóż mu w rozwiązywaniu obrazkowych zadań.
- Gdy czeka was dłuższa podróż środkami lokomocji
Znajdź przedmiot
Zaproponuj dziecku znalezienie czegoś w pojeździe lub za oknem, co jest np. koliste, kwadratowe, czerwone, niebieskie, duże, małe, itp. Ta zabawa rozwija spostrzegawczość wzrokową dziecka.
Szpieg
Stwórz przed wyjazdem listę 10 rzeczy, które prawdopodobnie zobaczycie na trasie, np. światła, skrzyżowanie, taksówkę itp. Kto pierwszy zauważy daną rzecz, ten lepszy!
Zamknij oczy!
Przygotuj pudełko, woreczek lub torbę z różnymi przedmiotami i pozwól dziecku wylosować jeden z nich. Nie może podglądać podczas losowania. Za pomocą wyłącznie dotyku, ewentualnie zapachu, ma rozpoznać co to za przedmiot i do czego może służyć.
Łańcuszek
Wymyślanie słów na ostatnią głoskę wyrazu. Ty mówisz: np. sok-dziecko ma wymyślić wyraz na k, a ty z kolei wymyślisz na ostatnią głoskę wyrazu wypowiedzianego przez dziecko itd.(wyrazy nie powinny się powtarzać).
Pleckowe zgadywanki
Rysowanie palcem na plecach np. cyfry, litery w dalszej kolejności liter tworzących wyrazy. Osoba na której plecach jest rysowane odgaduje co to jest za litera cyfra, lub wyraz.