- WYDARZENIA 2024/2025
- WYDARZENIA 2023/2024
- WYDARZENIA 2022/2023
- WYDARZENIA 2021/2022
- WYDARZENIA 2020/2021
- WYDARZENIA 2019/2020
- WYDARZENIA 2018/2019
- WYDARZENIA 2017/2018
- WYDARZENIA 2016/2017
- WYDARZENIA 2015/2016
- Wydarzenia 2014/2015
- WYDARZENIA 2013..., 2012
- PODSTAWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
- SAMODZIELNOŚĆ PRZEDSZKOLAKA
- Bezpieczne wakacje
- Jak przygotować dziecko do szkoły
- Dziecko bezpieczne na drodze
- Jak podnieść odporność u dziecka jesienią?
- Problemy z samoobsługą
- Znaczenie ZABAWY dla dzieci w wieku przedszkolnym
- Prawa Dziecka
- Sześciolatek u progu szkoły
- Gimnastyka Dennisona
- Agresja
- Sposoby zwalczania agresji
- Zły dotyk - Czym jest i jak się przejawia molestowanie dziecka
- Bądź bezpieczny w czasie wakacji!!!
- MAMO! TATO! Wolę wodę!
- Polecamy!
MAMO! TATO! Wolę wodę!
Drodzy Rodzice!
Zapraszam do przeczytania kilku artykułów pochodzących z programu zdrowotnego "MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ" .Jak zachęcić dziecko do picia wody
i jakie ona ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka. . Szczególnie teraz gdy zbliża się okres wiosenno- letni i picie wody podczas jest niezbędne dla zdrowia dziecka.Dlaczego powinniśmy uczyć dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych?
Pierwsze lata życia dziecka to najlepszy okres na wykształcenie u niego prawidłowych nawyków żywieniowych. Jeśli tylko będziemy potrafili odpowiednio do niego dotrzeć,
z dużym prawdopodobieństwem szybko nauczy się, co powinno jeść i pić oraz w jakich ilościach.Jak Jaś jeść się nie nauczy, to Jan tego pożałuje – czyli dlaczego zdrowe nawyki są tak ważne?
Niewielu z nas ma świadomość, że to, co spożywamy przez pierwsze 20 lat życia, ma olbrzymi wpływ na zdrowie w wieku późniejszym. Czynniki żywieniowe warunkują
w 20-40% występowanie otyłości u dzieci. Co więcej komórki tłuszczowe powstałe w okresie dzieciństwa i dojrzewania w wyniku nieprawidłowej diety są trudniejsze do zlikwidowania niż te zgromadzone w dorosłym życiu. Oznacza to, że stosując terapię odchudzającą, można zmniejszyć jedynie ich rozmiar, a nie ilość.Trudniej więc pozbyć się otyłości tym, którzy nabawili się jej w młodości. A to tylko jedna przypadłość z wielu na liście niepożądanych konsekwencji złego odżywiania w beztroskim wieku. Niewłaściwa dieta może prowadzić choćby do próchnicy zębów czy chorób serca. Dlatego warto zwracać uwagę na skład posiłków przygotowywanych dla dziecka, a także kontrolować to, co pije.
Woda to najzdrowszy płyn dla dziecka!
Dziecko powinno pić czystą wodę każdego dnia. To w żywieniu malucha najważniejszy płyn ze względu na jego fizjologiczne działanie. Woda nie zawiera cukru, a tym samym zbędnych kalorii, nie zaburza apetytu ani kształtowania się upodobań smakowych. Podawajmy ją dziecku w pierwszej kolejności, zwłaszcza gdy poczuje pragnienie. I choć nasze pociechy specjalnie za nią nie przepadają, z pewnością w przyszłości docenią naszą rozwagę.
Zdrowe nawyki gwarantują prawidłowy rozwój dziecka. Warunkują jego sprawność
i wydolność fizyczną, wspomagają efektywną naukę w okresie szkolnym, a przede wszystkim zmniejszają ryzyko chorób w późniejszym etapie życia. Zróbmy więc wszystko co w naszej mocy, żeby maluchy je od nas nabyły.W jaki sposób zachęcać dzieci do picia wody?
„Mamo! Nie chcę pić wody! Wolę oranżadę!” – tę formułkę zna prawie każdy rodzic. Niestety, w porównaniu z kolorowymi, słodkimi i gazowanymi napojami woda to dla dzieci nudna konieczność. Jest bezbarwna, nie ma intensywnego smaku i zachwycających bąbelków. Żeby dziecko częściej po nią sięgało, my rodzice powinniśmy już od najwcześniejszych lat przyzwyczajać je do jej picia.
Świećmy przykładem! To najprostszy i bardzo skuteczny sposób, aby nauczyć nasze pociechy nawyku picia wody i zasad zdrowego odżywiania. Sami sięgajmy po nią
w ich obecności, zamiast rozkoszować się słodkim smakiem herbaty czy innych napojów. Unikajmy też frytek i hamburgerów. Pokażmy im, że owoce i warzywa powinny być stałym elementem naszych posiłków. Dzieci lubią naśladować rodziców, dlatego naturalną koleją rzeczy będą robić to co my.Gdy dzieci proszą o coś do picia, podajmy im szklankę wody. Jeżeli będą grymasić, zastosujmy pewien „podstęp”. Dodajmy do wody odrobinę świeżego soku z cytryny, pomarańczy czy mandarynki. Dzięki temu woda nabierze ciekawego dla dziecka smaku
i chętniej ją wypije. Wykorzystajmy papierowe słomki i kolorowe kubki – to gadżety, które dodatkowo uatrakcyjnią wodę.Dzieci uwielbiają bawić się wodą! Kałuże pod wanną w trakcie kąpieli czy na kuchennej posadzce pod zlewem podczas zabaw w przelewanie jej z jednego naczynia do drugiego to niemalże codzienność. Skorzystajmy z tego! Rozmawiajmy z nimi o tym, jak ważna jest dla otaczającego nas środowiska, jakie ma właściwości i zastosowania. Wytłumaczmy im, że bez wody nie byłoby nas, roślin i zwierząt. Dzięki temu dziecko ją doceni, a być może będzie też dbało, aby nie marnowała się w domu.
Sami inicjujmy zabawy i przeprowadzajmy mini-eksperymenty zgodnie z zasadą, że najlepsza woda dla dzieci to ta, która kojarzy się im z przyjemnością i rozwija w nich zdolności emocjonalno-poznawcze. Puszczanie baniek mydlanych, mokre harce w ogródku, wspólne podlewanie roślin, barwienie cieczy farbami, przelewanie jej do naczyń o różnych kształtach to sprawdzone sposoby na wzbudzenie zainteresowania najmłodszych.
Stosując się do powyższych wskazówek, z pewnością osiągniemy o wiele bardziej wymierne rezultaty niż prowadząc politykę nakazów i zakazów. Do dzieci należy podchodzić życzliwie, rozważnie i z pomysłem. Tylko wtedy nasz wysiłek nie pójdzie na marne. Ta prawda dotyczy także wody.
"MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ", aby hasło przewodnie tego artykułu
na stałe zagościło w codziennym odżywianiu dzieci