- WYDARZENIA 2024/2025
- WYDARZENIA 2023/2024
- WYDARZENIA 2022/2023
- WYDARZENIA 2021/2022
- WYDARZENIA 2020/2021
- WYDARZENIA 2019/2020
- WYDARZENIA 2018/2019
- WYDARZENIA 2017/2018
- WYDARZENIA 2016/2017
- WYDARZENIA 2015/2016
- Wydarzenia 2014/2015
- WYDARZENIA 2013..., 2012
- PODSTAWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
- SAMODZIELNOŚĆ PRZEDSZKOLAKA
- Bezpieczne wakacje
- Jak przygotować dziecko do szkoły
- Dziecko bezpieczne na drodze
- Jak podnieść odporność u dziecka jesienią?
- Problemy z samoobsługą
- Znaczenie ZABAWY dla dzieci w wieku przedszkolnym
- Prawa Dziecka
- Sześciolatek u progu szkoły
- Gimnastyka Dennisona
- Agresja
- Sposoby zwalczania agresji
- Zły dotyk - Czym jest i jak się przejawia molestowanie dziecka
- Bądź bezpieczny w czasie wakacji!!!
- MAMO! TATO! Wolę wodę!
- Polecamy!
Polecamy!
JEŚLI MACIE OCHOTĘ NA COŚ INNEGO-MNIEJ DYDAKTYCZNEGO, TO POLECAMY:
DOMOWĄ GIMNASTYKĘ SALONOWĄ
- Można wykorzystać krzesła, stół i koce – zrobić tunel, w którym dziecko będzie się czołgało. Można zrobić tor przeszkód – dziecko ma przejść określoną trasę, np. między krzesłami i wzdłuż ściany trzymając w ręce łyżkę z jajkiem (taka zabawa bardzo podziała na koncentrację). Można też potańczyć lub pogimnastykować się do muzyki (z internetu, radia lub płyty CD)
ZABAWĘ W PERFEKCYJNĄ PANIĄ DOMU lub MINI MASTER SZEFA
Innym pomysłem jest to, aby dzieci pomagały państwu w codziennych obowiązkach. Dzieciaki uwielbiają tego typu czynności.
- Córka może przynieść pranie, wsypać proszek, a potem wyciągnąć rzeczy z pralki. Może też pomóc mamie posegregować kosmetyki/ubrania dobrać strój na każdą okazję.
- Córka lub syn może pomóc w kuchni – przesypać ryż czy kaszę, ugnieść ciasto, wymieszać sałatkę. Może także pomóc w ścieraniu kurzy czy podlewaniu kwiatków.
- Syn może z tatą nadrobić zaległości w drobnych pracach remontowych, uporządkować narzędzia/książki wg wielkości lub koloru albo przygotować mamie pyszną
i niskokaloryczną sałatkę owocową.
Dzieci czują się poprzez takie zadania bardzo potrzebne i dumne, ponieważ wykonują dorosłe czynności. Mają swój wkład w życie domowe i przez zabawę oraz proste czynności rozwijają wszystkie zmysły, funkcje intelektualne i motoryczne
DOMOWE REWOLUCJE PLASTYCZNE
Jeśli chodzi o bardziej plastyczne rzeczy.
- Malowaliście już palcami? A może malować na kartonie dużych rozmiarów, gdzie nie trzeba się ograniczać do formatu a4?
- Malowanie szczoteczką do zębów, stemplowanie korkiem od wina
- Malowanie na tacy wysypanej mąką
- Wyklejanki i wydzieranki z niepotrzebnych katalogów ulotek itp.
- … a może pieczątki z ziemniaków- lub niepotrzebnych przedmiotów (o różnych kształtach?
ZABAWĘ W MOLA KSIĄŻKOWEGO
- Czytanie rozwija w dziecku empatię
Każda książka ma bohatera, który przeżywa rozmaite przygody, podejmuje mniej lub bardziej słuszne decyzje i przeżywa różne emocje. Dziecko, słuchając takiej historii, uczy się właściwego postępowania w określonych sytuacjach, poznaje punkt widzenia bohatera, jest
w stanie wyobrazić sobie jego myśli i uczucia, ucząc się w ten sposób patrzenia na świat
z perspektywy innej osoby.Książek, które są doskonałym źródłem wiedzy o ludzkich emocjach nie brakuje. Doskonałym wyborem dla małego czytelnika mogą być np. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” autorstwa Justyny Bednarek. Bohaterkami są tu skarpetki, które podstępem uciekły z pralki w domu małej Be. Każda z nich korzysta z wolności na swój własny sposób. Jedna ze skarpet zostaje słynną gwiazdą filmową, kolejna troskliwie opiekuje się mysią rodziną, inna otula stopy bezdomnemu. I każdy z tych planów jest dobry! W czasie lektury dziecko dowiaduje się więc, że nie ma jednego scenariusza na szczęśliwe życie. Ile skarpetek, tyle pomysłów!
- Czytanie rozbudowuje słownictwo dziecka
Wybierając książki dla dziecka, warto celować w tytuły pisane poprawnym, bogatym językiem, oczywiście cały czas pamiętając o tym, by poziom lektury był dostosowany do wieku malca. W ten sposób wzbogacamy jego słownictwo o nowe terminy i wyrażenia,
z jakimi mógłby się nie zetknąć w codziennym życiu.Czytanie książek jest również bardzo pomocne na etapie nauki mówienia. Wówczas najlepiej celować w tytuły skierowane do najmłodszych smyków, takie jak „ „KICIA KOCIA”, Pucio mówi pierwsze słowa”. Na kartach książki znajdują się krótkie, wierszowane historyjki, opisujące codzienne sytuacje, jakie mogą przytrafić się każdemu dwulatkowi. Towarzyszą im zabawne ilustracje, obrazujące nowe słowa, jakie pojawiły się w tekście, dzięki którym maluchowi łatwiej jest je zapamiętać.
- Czytanie dzieciom zapobiega uzależnieniu od innych mediów
Tradycyjna książka ma dziś poważnych konkurentów w postaci Internetu i telewizji. To one pochłaniają obecnie najwięcej czasu współczesnych dzieci i młodzieży. Jednak jeśli dziecko od najwcześniejszych lat będzie przyzwyczajone do czytania, codzienna lektura powinna wejść mu w nawyk. Niezwykle ważna w tym procesie jest rola rodziców. Jeśli i oni po pracy przesiadują wyłącznie przed komputerem i telewizorem, dziecko nie będzie mieć właściwych wzorców.
- Czytanie rozbudza ciekawość i poszerza zainteresowania dziecka
Każda książka to nowa przygoda. Przewracając kolejne strony, poznajemy nowe, niesamowite krainy i fantastycznych bohaterów. Czasem historia potrafi pochłonąć do tego stopnia, że aż żal jest opuszczać
Proszę jednak pamiętać o tym, że dziecko potrzebuje przestrzeni - powinno umieć zająć się sobą przez jakiś czas. Jeśli ciągle będziemy mu podsuwać pomysły na zabawę, zabijemy jego kreatywność. Nuda uczy kreatywności, wyzwala fantazjowanie, oddziałuje na wyobraźnię.