- WYDARZENIA 2024/2025
- WYDARZENIA 2023/2024
- WYDARZENIA 2022/2023
- WYDARZENIA 2021/2022
- WYDARZENIA 2020/2021
- WYDARZENIA 2019/2020
- WYDARZENIA 2018/2019
- WYDARZENIA 2017/2018
- WYDARZENIA 2016/2017
- WYDARZENIA 2015/2016
- Wydarzenia 2014/2015
- WYDARZENIA 2013..., 2012
- PODSTAWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
- SAMODZIELNOŚĆ PRZEDSZKOLAKA
- Bezpieczne wakacje
- Jak przygotować dziecko do szkoły
- Dziecko bezpieczne na drodze
- Jak podnieść odporność u dziecka jesienią?
- Problemy z samoobsługą
- Znaczenie ZABAWY dla dzieci w wieku przedszkolnym
- Prawa Dziecka
- Sześciolatek u progu szkoły
- Gimnastyka Dennisona
- Agresja
- Sposoby zwalczania agresji
- Zły dotyk - Czym jest i jak się przejawia molestowanie dziecka
- Bądź bezpieczny w czasie wakacji!!!
- MAMO! TATO! Wolę wodę!
- Polecamy!
Problemy z samoobsługą
Niski poziom opanowania czynności samoobsługowych wywołuje u dzieci najwięcej negatywnych reakcji i różnych form protestu. Jest to główny czynnik utrudniający szybka adaptację.
Łagodny start w środowisko przedszkolne może m.in. zapewnić opanowanie umiejętności samoobsługowych. Poziom opanowania tych umiejętności ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa i niezależności dziecka.
- samodzielne korzystanie z toalety,
- zdejmowanie i ubieranie podstawowych części garderoby,
- korzystanie z chustki do nosa,
- znajomość swojego imienia i nazwiska,
- samodzielne załatwianie potrzeb fizjologicznych,
- rozpoznawanie swoich rzeczy wśród innych,
- samodzielne jedzenie łyżką,
- zgłaszanie nauczycielce wszelkich potrzeb i dolegliwości.
Do tej pory wielu rodziców pomagało dziecku podczas mycia, ubierania i jedzenia. Aby pobyt dziecka w przedszkolu nie był dla niego dużym stresem, malec powinien radzić sobie sam w łazience i przy stole. Jeżeli dziecko ma z tym problemy, wystarczy odrobina ćwiczeń w domu.
Innym problemem są trudności z ubieraniem. Jeżeli ma z tym trudności należy mu pokazać, co powinien zakładać w pierwszej kolejności. Należy mu wyjaśnić jak może odróżnić przód ubranka od tyłu (kieszenie są a przodu, a metka z tyłu), lewą stronę od prawej. W pierwsze przedszkolne tygodnie lepiej dobierać takie ubranka, które się łatwo zdejmują (spodenki, z gumką, bluzeczki wciągane przez głowę, buty na rzepy). Zapewnijmy malucha, że powolutku wszystkiego się nauczy.
Przeciętny rozwój dziecka umożliwia w pełni opanowanie tych umiejętności. Jednak dzieci przychodzące do przedszkola często różnią się pod względem dojrzałości przedszkolnej, co wynika z systemu wychowawczego w rodzinie. Dlatego też do realizacji powyższych wymagań i kształtowania umiejętności konieczna jest ścisła współpraca pomiędzy środowiskiem rodzinnym i przedszkolnym oraz uzyskanie informacji o dziecku na podstawie ankiety informacyjnej.
W prawidłowym przebiegu procesu adaptacji bardzo ważny jest zakres i poziom posiadanych umiejętności samoobsługowych dzieci. Na początku roku szkolnego dzieci przychodzące do przedszkola bardzo różnią się pod tym względem, a próg stawianych im wymagań jest jednakowy. Dzieci ze słabymi umiejętnościami w tym zakresie mogą czuć się bezradnie, opuszczone, co z pewnością negatywnie wpływa na przebieg adaptacji w przedszkolu.