• Dziecko bezpieczne na drodze

• DZIECKO BEZPIECZNE NA DRODZE

Co utrudni        Co utrudnia dzieciom właściwe zachowanie na drodze?

•  Dzieci są zbyt niskie by obserwować ruch pojazdów na dłuższym odcinku drogi  (mają mniejsze pole widzenia).
          • Nie potrafią dostatecznie długo skupić uwagi.
          • Reagują żywiołowo i impulsywnie - trudno im cierpliwie czekać aż przejadą pojazdy.
          • Mają zbyt słabo rozwiniętą spostrzegawczość. Zwracają uwagę na rzeczy nowe, kolorowe, które mogą spowodować odwrócenie uwagi i niezauważenie niebezpieczeństwa.
          • Dzieci mają słabo rozwiniętą wyobraźnię i myślenie przyczynowo-skutkowe (nie zawsze potrafią wyobrazić sobie skutki swojego postępowania).
          • Ich wiedza i doświadczenie są bardzo ubogie. Większość dzieci reaguje impulsywnie (np. przebiegają przez ulicę na widok znajomej osoby po drugiej stronie jezdni, gdy spieszą się do szkoły).

Chłopcy lubią zachowania brawurowe: przebieganie przed nadjeżdżającym samochodem. Dziewczynki mogą prezentować postawy lękowe: cofają się, uciekają z jezdni na widok zbliżającego się pojazdu.

JAK   DBAĆ    O     BEZPIECZEŃSTWO    DZIECKA ?

Należy zapewnić opiekę starszej osoby zawsze, kiedy dziecko porusza się w pobliżu jezdni.

Na ulicy zawsze trzymać dziecko za rękę.

Idąc z dzieckiem przez ulicę nie pozwalajmy mu wybiegać naprzód lub zostawać w tyle.

Przyzwyczajajmy dziecko do zatrzymywania się na skraju chodnika co najmniej 50 cm od krawężnika zanim wejdziemy na ulicę.

Wybierajmy na przejścia miejsca oznakowane lub najbardziej widoczne dla kierowcy - proste odcinki jezdni.

Przeznaczajmy na drogę do przedszkola, szkoły odpowiednią ilość czasu, by nie przechodzić z dzieckiem przez ulicę w pośpiechu.

Dbajmy by dziecko szczególnie w okresie jesienno-zimowym było dobrze widoczne. Zaopatrzmy je w odblaskowe znaczki, umieszczając je na kurtce, płaszczu czy tornistrze..

Jak nauczyć dziecko samodzielnego i bezpiecznego poruszania się po ulicy???

Należy utrwalać z dzieckiem orientację w przestrzeni - rozróżnianie strony lewej i prawej.

Zasady prawidłowego zachowania  w pobliżu ulicy wprowadzać w czasie wspólnych spacerów, drogi do domu, szkoły, przedszkola.

Komentować głośno sytuacje na drodze podczas wspólnych spacerów np. nasilenie ruchu, złą widoczność, pojazdy uprzywilejowane, oznaczenie niektórych miejsc, itp.

Ucząc dziecko zasad ruchu drogowego używajmy prostych słów.

Nie krytykujmy zbyt często błędów popełnianych przez pieszych lub kierowców. Dziecko może nabrać przekonania, że dorośli znają przepisy ale ich nie przestrzegają.

Każdą radę teoretyczną wyjaśnijmy i pokażmy dziecku w praktyce.

Obserwujmy, czy dziecko stosuje się do naszych uwag i zaleceń.

W sytuacjach trudniejszych dziecko starsze (5-6 lat) możemy zapytać:  „co teraz należy zrobić?”, „Na co zwrócić uwagę?”

Chwalmy dziecko za jego prawidłowe zachowanie, dobre pomysły. Sprzyja to utrwalaniu prawidłowej postawy jak również rozwija myślenie twórcze.

Opracowała: Agnieszka Maksymowicz