• Sześciolatek u progu szkoły

•  Opracowały nauczycielki : Romek Małgorzata, Kajniak Ewa

SZEŚCIOLATEK U PROGU SZKOŁY

Ostatnia grupa w przedszkolu, sześciolatki, mimo , że ciągle jeszcze przedszkolaki, mają przed sobą poważne wyzwanie. Muszą przygotować się do nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej zgodnie z obowiązującym programem wychowania w przedszkolu. Dziecko sześcioletnie dostaje pewną wiedzę na bazie, której buduje się jego późniejsza edukacja. Im solidniejsza jest baza tym łatwiej idzie późniejsza nauka. Należy jednak pamiętać, iż każde z nich ma swoje indywidualne tempo rozwoju. Podstawowym i najważniejszym warunkiem powodzenia edukacji jest wewnętrzna motywacja. Dziecko musi chcieć, mieć potrzebę                i widzieć cel swoich wysiłków, doznawać satysfakcji z własnych osiągnięć. Dlatego tak ważna jest atmosfera, w jakiej przygotowuje się do szkoły.

Zerówka jest przygotowaniem do nauki w pierwszej klasie. Jednak o tym, czy dziecko będzie uczyć się w pierwszej klasie, decyduje dojrzałość szkolna, nad którą w pewien sposób pracować musi nauczyciel oraz rodzice. Na dojrzałość szkolną składają się trzy poziomy: - dojrzałość fizyczna - dojrzałość umysłowa - i odpowiedni rozwój emocjonalny.

JAK SPRAWDZIĆ WIEDZĘ SZEŚCIOLATKA.

Sześciolatki mają swoje książki, malowanki, ćwiczenia. Dzięki nauczyciel ma możliwość obserwacji, jak sobie radzą z samodzielną pracą. "- Widzę jak dzieci pracują i jeżeli stwierdzę, że któreś z nich sobie z czymś nie radzi, jest to dla mnie sygnał, że muszę z tym dzieckiem popracować dłużej nad tym, a jednocześnie proszę o pomoc rodziców". Innym sposobem sprawdzania wiedzy u dziecka są zajęcia diagnostyczne. Nauczycielka po przerobieniu określonej partii materiału np. po skończeniu materiału z zakresu pojęć matematycznych dotyczących liczenia, sprawdza, w jakim stopniu dzieci przyswoiły tę wiedzę. Podaje zdania, w których dzieci mają okazję się wykazać. Przyglądam się i słucham jak pracują, ale im nie pomagam, ponieważ mijałoby się to z celem tych zajęć. Jeżeli okaże się, że są dzieci, które mają problemy, wtedy pracuje indywidualnie z każdym z nich.

Kolejnym sprawdzianem jest pomiar dydaktyczny - są to specjalne testy, które układają sami nauczyciele. Robimy je w drugim półroczu zaraz jak dzieci poznają literki. Jeżeli zauważymy braki wspólnie z rodzicami mamy czas je nadrobić. Przeważnie test jest przeprowadzony w maju, ponieważ przy okazji bada poziom przygotowania dzieci do podjęcia nauki w szkole.

Test jest zbudowany z ponad 10 zadań z każdej dziedziny i przeprowadza się go indywidualnie z każdym dzieckiem. Dzięki temu wiemy, że dzieci znają litery, umie czytać globalnie, że ma sprawny słuch fonematyczny, tak bardzo potrzebny do nauki czytania i pisania, muszą też ułożyć całe zdania z poszczególnych wyrazów muszą wykonać działania matematyczne z użyciem znaków, < > + - =. Jeżeli dziecko ma problemy z układaniem puzzli, to prawdopodobnie będzie miało trudności z ułożeniem zdania, dlatego należy jak najszybciej pracować nad wyćwiczeniem spostrzegawczości wzrokowej.

ABY DZIECKO MOGŁO ZOSTAĆ PIERWSZOKLASISTĄ, POWINNO:

Rozpoznawać litery i cyfry:

- znać wszystkie litery oprócz dwuznaków i czytać przynajmniej sylabowo,

- potrafić połączyć litery w sylaby i podzielić na sylaby wyrazy, czyli dokonać analizy i syntezy sylabowej, a także głoskowej

- umieć rozpoznawać podstawowe figury geometryczne i zauważać podobieństwa kształtów

- rozróżniać kolory.

Opowiadać o swoich doświadczeniach:

- umieć posługiwać się pełnymi zdaniami, choć nie muszą być one bardzo złożone

- potrafić opowiadać o przeżytej przez siebie przygodzie, o tym, co widzi na obrazku,

- ułożyć w logiczny ciąg historyjkę obrazkową z rozsypane układanki.

- mieć orientację przestrzenną

- rozumieć, na czym polega pośrednie komunikowanie się ludzi

- wiedzieć do czego służą czasopisma,

- jak wysyła się list, dlaczego na sklepach są szyldy.

Osiągnąć odpowiedni poziom sprawności manualnej:

- umieć posługiwać się kredkami, ołówkiem, nożyczkami,

- bez trudu zapinać guziki wiązać sznurowadła

Posługiwać się pamięcią krótkotrwałą:

- mówić krótkie wierszyki, zaśpiewać piosenkę, powtórzyć wyliczankę

- liczyć kolejno do 10

Interesować się czytaniem i pisaniem:

- lubić książki z literkami i cyferkami dostosowane do jego wieku rozwojowego,

- chętnie kolorować, rysować szlaczki,

-        umieć policzyć kilka przedmiotów, np. klocki kasztany, patyczki

Skupić uwagę na wykonywanej czynności:

- wysłuchać z uwagą polecenia i umieć wykonać do końca konkretne zadanie np. narysować szlaczek, ułożyć obrazek czy pozbierać zabawki

Umieć zachować się w grupie:

- chętnie bawić się z innymi dziećmi

- uczestniczyć we wspólnych działaniach np. w przedstawieniach czy zabawach tematycznych

- mieć zdolność do dzielenia się zabawkami

- przestrzegać umów zawartych w grupie

- znać podstawowe zasady zachowania

- umieć się przywitać i pożegnać

- zachować się odpowiednio w miejscach publicznych

Osiągnąć odpowiedni do wieku poziom dojrzałości emocjonalnej:

- być samodzielnym

- nie płakać z powodu kilku godzinnej rozłąki z mamą

Z tymi wszystkimi zadaniami, jakie czekają nasze dzieci, aby miały dobry start w szkole musimy im pomagać tak my nauczyciele jak i rodzice. Aby ułatwić pokonanie progu szkolnego przede wszystkim stwarzajmy wiele sprzyjających okazji do opanowania podstawowych umiejętności, a jednocześnie wzmacniając dziecko w przekonaniu o własnych możliwościach i czynionych postępach. Niska samoocena i brak wiary we własne siły stanowią barierę utrudniającą naukę i dobre samopoczucie w społeczności szkolnej.